کروماتوگرافی

خانه / کروماتوگرافی

 بخش کروماتوگرافی(HPLC) آزمایشگاه دکتر برادران اصفهان

تکنیک کروماتوگرافی در سال ۱۹۵۰ میلادیاختراع شد و هم اکنون به عنوان یک روش بسیار دقیق جهت تجزیه کمی مواد دارویی، شیمیایی و تجزیه پروتئینها و اسیدهای نوکلئیک در آزمایشگاه دکتر برادران کاربرد دارد. این روش در زمانی که نیاز به  تکنیک پیشرفته و بسیار موثر برای جداسازی و شناسایی مواد مختلف به ویژه ترکیباتی که به دلایل مختلف با روش های دیگر آزمایشگاهی قابل اندازه گیری نیستند، می باشد. یکی از مهمترین موارد کاربرد HPLC سنجش سطح خونی داروها به منظور تعیین سطح مناسب دارویی در بدن بیمار می باشد (TDM). از دیگر موارد کاربرد HPLC اندازه گیری آمینواسیدهای خونی است که برای بررسی و تشخیص بیماری های متابولیک از جمله بیماری فنیل کتنوری، هموسیستونوری و … بکار می رود. تشخیص زودهنگام بیماری های متابولیک می تواند از اثرات و عوارض سوء این بیماری ها که گاهی می تواند اثرات مادام العمر باشد جلوگیری نماید.

بخش کروماتوگرافی آزمایشگاه دکتر برادران که در آن به محاسبه دارو ها، اسید آمینه ها و ویتامین ها با روش HPLC پرداخته می شود یکی از بخش های با دقت بالای آزمایشگاه می باشد، این روش حساسیت و توجه خاصی در تشخیص دارد. این بخش از آزمایشگاه دکتر برادران با دراختیار داشتن پرسنل بسیار متخصص و مجرب با تجربه کافی در کنار سیستم های پیشرفته و بروز توانسته است که اعتبار و اطمینان مناسبی در سطح استان اصفهان و پزشکان کسب کند.

در آزمایشگاه دکتر برادران با روش HPLC  اندازه‌گیری بسیاری از داروها از قبیل فنوباربیتال ، کاربامازپین،والپرات سدیم،لاموتریژین ، گاباپنتین و… اسیدهای آمینه از قبیل فنیل آلانین،تیروزین و … با استفاده از نمونه پلاسما، ادرار و لکه خونی خشک شده (DBS ) و نیز اندازه گیری کاتکول آمین‌ها نظیر اپی نفرین،نوراپی نفرین،دوپامین انجام می شود که با استفاده از برنامه های کنترل کیفی و دقت بالا سعی شده خطا به صفر و کیفیت نتایج ارائه شده به جامعه پزشکی اصفهان و نیازمندان به این آزمایش افزایش یابد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.