نشانه خطرناک افسردگی که باید جدی گرفته شود

نشانه خطرناک افسردگی که باید جدی گرفته شود

افسردگی یکی ازبیماری هایی است که در سالهای اخیر به دلیل تغییر در سبک زندگی افراد و کاهش روابط اجتماعی بین آن ها بسیار رایج شده است، از این رو می بایست به نشانه های این بیماری توجه ویژه نموداز این رو آزمایشگاه دکتر برادران اصفهان در ادامه به برخی از نشانه های افسردگی اشاره می کند.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی ۳۵۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به افسردگی هستند، این بیماری که گاهی از آن به عنوان «سرماخوردگی روح» یاد می‌شود، مانند هر بیماری دیگری دارای علائمی است که با تشخیص به موقع و مداومت در روند درمان، امید بهبودی کامل فرد وجود دارد.

عصبانیت و کج‌خلقی

افراد افسرده عموما دارای نشانه های آشفتگی، بی‌قراری و خشونت هستند و عصبانیت عاملی برای ماندگاری افسردگی است. آزمایشگاه دکتر برادران این موضوع را نیز یادآوری می کند که این نوع رفتار های خشن و پرخاشگرانه به نحوی باعث ایجاد رفتار های خودتخریبگرانه می شود و زمینه‌ی ابتلا به افسردگی را به وجود می‌آورد.

خودانتقادی

نوعی تفکر به صورت انتقاد از خود در بین افراد افسرده شایع می باشد که جنبه مثبتی ندارد و باعث پیشرفت فرد نمی شود بلکه از جهت دیگر با بروز خود تخریبی های شدید مداوم اشتباهات، طوفانی در ذهن خود به وجود می‌آورد و در نهایت با ایجاد احساس گناه، عزت‌نفس را در خود از بین می‌برد. یکی از شاخصه‌های قوی در تشخیص افسردگی، خودانتقادی شدید است. توصیه آزمشگاه دکتر برادران این است که باید با ایجاد یک تفکر منفی در خود به گفتگوی مثبت با خدومان بپردازیم تا از بروز افسردگی جلوگیری کنیم.

ناامیدی

افراد افسرده نوعی نا امیدی خاص در وجود خود دارند به نحوی که از درمان خود ممانعت می زنند و با توجه به تحقیقات آزمایشگا دکتر برادران این نشانه بدترین نشانه افسردگی می باشد. این افراد عموما به دیل اینکه امیدی به بهبود وضعیت خود ندارند دست به خودکشی می زنند زیرا در خیال خود عموما شکست خورده و نابود شده هستند.

از دست دادن علاقه

در افراد افسرده علاقه مندی از بین می رود به نحوی که تمامی چیز هایی که روزی برای آن ها جذاب و منحصر به فرد بوده و از آن لذت می بردند دیگر برایشان مفهومی ندارد، کارهایی از قبیل تماشای فیلم، ورزش کردن و بودن در جمع دوستان. این پدیده فقدان لذت (Anhedonia) نامیده می‌شود.

تغییرات فاحش وزن

این افراد تمایلی به غذا خوردن ندارند و و یا از طرفی ممکن است به دلایل عصبی بی دلیل شروع به غذا خوردن کنند، آزمایشگاه دکتر برادران بیان می کند که اگر در ماه بیش از ۵ درصد تغییر در وزن خود مشاهده می‌کنید،‌ باید تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرید. طبق پژوهشی که در سال ۲۰۰۳ در مجله‌ی امریکایی تغذیه‌ی بالینی (American Journal of Clinical Nutrition) به چاپ رسید، خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات تولید سروتونین را در مغز به طور موقت افزایش می‌دهد. سروتونین یک انتفال‌دهنده‌ی عصبی است که در ایجاد احساس شادی نقش دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published.