سیل و آلودگی آب

خانه / اخبار / سیل و آلودگی آب
سیل و آلودگی آب

سیل و آلودگی آب

یکی از راه‌ های انتقال بیماری به انسان و سایر موجودات، استعمال آب آلوده به انواع عوامل بیماری‌زا و یا تماس آن با بدن موجودات می‌باشد. این انتقال از طرق مختلفی انجام می‌گیرد.

بین عوامل آلوده‌کننده عفونی آب و انسان رابطه‌ای برقرار است که حاصل آن ابتلای انسان به بیماری‌ های عفونی است متذکر می‌شود ابتلای به بیماری‌ ها از طریق مصرف مواد غذایی آلوده نیز ممکن است انجام بگیرد.

البته بیماری‌هایی هستند که مطلقاً به‌ وسیله آب انتقال داده می‌شود.غذا هایی که بیشتر منشأ دریایی دارند بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند.

به‌ طورکلی راه‌های انتقال بیماری از آب عبارتند از:

استعمال مستقیم آب آلوده

استفاده از آب آلوده در شست‌وشو، استحمام ، استخر و …

استفاده از آب آلوده برای آبیاری سبزیجات و میوه‌جات و …

مهم‌ترین باکتری‌ های بیماری‌زا که به‌وسیله آب پخش و انتشار می‌یابد به ترتیب عبارتند از :

 باکتری‌های عفونت‌های روده‌ای مثل تیفوئید و پاراتیفوئید

۱٫ باکتری‌های مولد وبا

۲٫ باکتری‌های مولد عفونت‌های داخلی

۳٫باکتری‌های مولد اسهال

۴٫باکتری‌های مولد زردی

هریک از عفونت‌ها دارای علائم کلینیکی می‌باشد که از طریق آن می‌توان عامل بیماری را پیدا کرد.

عفونت‌های شایع که از طریق آب به وجود می‌آیند عبارتند از:

۱٫ عفونت‌های روده‌ای:

این عفونت‌ها شامل تیفوئید و پاراتیفوئید بوده و مهم‌ترین عامل ایجاد آن SAL,TYPHI,PARATHPHI می‌باشد.این باکتری‌ها را به‌راحتی می‌توان از هم تشخیص داد.

این نوع عفونت ممکن است از طریق دهان و استفاده از مواد غذایی مثل شیر سرایت کند نباید فراموش کرد که آب به‌مراتب از غذای آلوده مؤثرتر است.

۲٫وبا

باکتری تحت نام ویبریو کلرا عامل بیماری روده کوچک است که وبا نام دارد.نشانه های وبا شامل اسهال و استفراغ,دردهای شکمی و سردرد می باشد.شما این بیماری را وقتی می گیرید که آب نوشیدنی یا غذای خوردنیتان با مدفوع فرد عفونی آلوده شده باشد.شما می توانید با خوردن سبزیجاتی که توسط آب آلوده آبیاری شده اند بیمار گردید.در مناطق پر جمعیت که شرایط بهداشتی خوبی ندارند و منابع آب نیز محدود است,یک فرد آلوده می تواند کل اجتماع را آلوده نماید.

به‌جز آب سبزیجاتی که با فاضلاب آلوده به میکروب وبا آبیاری شده باشند و همچنین حشرات می‌توانند باعث انتشار و انتقال این بیماری گردند.

برای جلوگیری از انتشار بیماری بهترین راه حفاظت منابع آب آشامیدنی و رعایت کلیه نکات مربوط به بهداشت فردی است.

۳٫ عفونت‌های داخلی

تمام انواع سالمونلا علاوه بر بیماری تیفوئید باعث بروز عفونت‌های داخلی می‌شوند.گرچه مواد غذایی یکی از مهم‌ترین منابع انتقال و انتشار این بیماری است ولی آب همچون سایر بیماری‌ های عفونی نقش مؤثری در انتشار این نوع بیماری دارد.

۴٫اسهال

اسهال عفونی یکی از شایعترین بیماری هایی است که توسط آب آلوده ایجاد می گردد.در این بیماری با از دست رفتن سریع آب بدن که به علت آبکی شدن مدفوع اتفاق می افتد بدن دچار کم آبی می گردد و این عامل در نوزادان و بچه های کوچک حتی خطر مرگ به همراه دارد. اسهال معمولی به‌وسیله‌ی shigella-flexneri و اسهال امیبی توسط entamoba-histoliticaانتقال می‌یابد.عمومی ترین عامل این بیماری ویروس منتقله از طریق آب است اما باکتری ها و انگل های آب آلوده با مدفوع هم عوامل مشترک بیماری به حساب می آیند.

برای اجتناب از اسهال شما می توانید آب آشامیدنیتان را بجوشانید یا با استفاده از آبی که به طریق شیمیایی تصفیه شده است و ننوشیدن یا نخوردن از منابع غیر ایمن خود را محافظت نمایید.

۵٫اسهال خونی

اسهال خونی تب,استفراغ, دردهای شکمی و اسهال شدید همراه با خون و خلط ایجاد می کند.شما ممکن است نشانه های بیماری خفیفی مثل درد خفیف معده و اسهال را داشته باشید.

این بیماری توسط باکتری هایی که از طریق آب یا غذای آلوده و یا بهداشت ضعیف و توسط دهان وارد بدن می گردند بوجود می آید.در پیشگیری از این بیماری باید به شستشوی مرتب دستها, رعایت بهداشت مناسب و نوشیدن آب تمیز اهمیتی ویژه داد.

۶٫مسمومیت با سرب

آب آلوده با سرب که از لوله های قدیمی می آید ممکن است موجبات مسمومیت با سرب را فراهم آورد که از بیماری های جدی است که در نتیجه آلودگی آب ایجاد می شود.بچه ها در خطر هستند زیرا تماس مزمن با این فلز می تواند برخی از مشکلات تندرستی از قبیل آسیب به اندام ها را ایجاد نماید.

آلودگی با سرب می تواند مشکلاتی از قبیل اختلال در سیستم عصبی, آنمی, فشار خون بالا, بیماری کلیه و مشکلات سیستم تناسلی را بوجود آورد.

بهترین راه برای جلوگیری از مسمومیت با سرب تعویض لوله های آب یا تصفیه منظم آب مصرفی است.صبح ها شما می توانید آب شیر را قبل از آشامیدن باز گذارده و اجازه دهید که جریان داشته باشد.

۷٫مالاریا

مالاریا بیماری ایجاد شده توسط انگل ها است و توسط پشه های ماده ای که آنوفل نام دارند گسترش می یابد.پشه ها در آب تخم ریزی می کنند و وقتی که کسی که آلوده به بیماری مالاریا است را نیش می زنند, بیماری را از شخصی به شخص دیگر منتقل می کنند.

نشانه های مالاریا شامل تب, سردرد و لرز است.در حالات شدید بیماری می تواند موجب عوارضی همچون ذات الریه, آنمی شدید, کما و مرگ شود.

برای جلوگیری از تخم ریزی پشه ها و مالاریا آب برکه باید خالی شود.استفاده از تله های پشه و آفت کش ها و بهسازی مناسب از راههای دیگر مورد استفاده است.

۸٫عفونت ویروسی پولیوما

نام پولیوما به ویروس هایی اطلاق می شود که توانایی تولید تومورهای چند گانه را دارند.ویروس های پولیوما ویروس های تومور هستند که انسان و حیوان را تحت تاثیر قرار می دهند.این عفونت اغلب حاصل دوران کودکی است و عفونت در میزبان بدون ایجاد بیماری باقی می ماند.اما در نهایت و وقتی سیستم ایمنی ضعیف می شود ویروس ها ایجاد تومور می نمایند.

عفونت پولیوما توسط دو نوع ویروس بی کی و جی سی ایجاد می شود که از مسیرهای مختلف قابلیت انتقال دارند و از میان این مسیرها می توان به غذا و آب (مسیر دهانی-مدفوعی), تماس جنسی, هوا,سطح,خون و غیره اشاره نمود.خیلی از مردم (تا ۸۰ درصد) آنتی بادی های این ویروس را دارند.جلوگیری شامل بهسازی و بهداشت خوب می باشد.

۹٫ولیو(فلج اطفال)

پولیو میلیت یک عفونت ویروسی حاد است که بوسیله ویروس پولیو ایجاد می گردد و از طریق مسیر دهانی مدفوعی گسترش می یابد.ویروس از طریق آبی که توسط مدفوع اشخاص آلوده عفونی شده است انتقال می یابد.

نشانه ها:اغلب افراد این ویروس را بدون هیچ نشانه ای می گیرند اما در اشخاص تحت تاثیر قرار گرفته ویروس وارد جریان خون شده و با آسیب به سیستم عصبی ضعف و فلج را بوجود می آورد.نشانه های اولیه تب,سردرد و حمله های مرضی است که در دنباله به فلج منجر می شود.

خطر اکتساب به پولیو با عواملی مثل تغذیه بد و نقص سیستم ایمنی ازدیاد حاصل می کند.بهداشت و بهسازی خوب,استفاده از آب تمیز و واکسیناسیون دوران کودکی به پیشگیری از بیماری منجر می گردد.

۱۰٫آرسنیکوزیس

این بیماری در اثر تماس مزمن با مقادیر کم آرسنیک که در آب آشامیدنی پیدا می شود ایجاد می گردد.

نشانه ها شامل آسیب پوستی دردناک(شاخی شدن پوست) است که ممکن است به سرطان منجر گردد.بیماری می تواند روی مثانه,کلیه و ششها اثر بگذارد.میلیون ها نفر در معرض خطر مسمومیت با آرسنیکی هستند که در منابع طبیعی تامین آب آن ها وجود دارد.

۱۱٫فلوئوروزیس

در این بیماری آسیب جدی استخوان در نتیجه مقادیر خیلی بالای فلورایدی که در آب های زیرزمینی وجود دارد ایجاد می شود.این شرایط در بیش از ۲۵ کشور دنیا وجود دارد و تخمین زده می شود که میلیون ها نفر ممکن است آلوده شده باشند.

۱۲٫دراکونکولیازیس(بیماری کرم گینه)

این یکی از بیماری هایی است که در آلودگی آب افریقا دیده می شود.نوشیدن آبی که به لارو کرم آلوده باشد مردم را مبتلا و بیمار می کند.این لاروها به کرم بالغ گینه تبدیل می شوند و طولشان ممکن است به یک متر هم برسد.آن ها بعد از یک سال و با باقی گذاردن زخمهای اذیت کننده بدن را ترک می کنند.

۱۳٫کرم های روده

کرم های انگلی روده(کرم های گرد, کرم های شلاقی و کرم های قلابدار) می توانند از طریق غذا و آب آلوده ای که با مدفوع آدمی در تماس بوده اند منتقل شود.تخمین زده می شود که تا ۱۰ درصد جمعیت و اغلب بچه ها کرم های روده را دارند که سبب آنمی, تغذیه بد و تاخیر رشد می گردد.بچه ها به ویژه مستعد هستند و عموما تعداد زیادی کرم دارند.بیماری می تواند با بهداشت و بهسازی خوب و استفاده از غذا و آب آشامیدنی تمیز پیشگیری شود.

۱۴٫تب حصبه

این بیماری باکتریایی عمومی سالانه تقریبا ۱۲ میلیون نفر را مبتلا می کند.بیماری با بلع غذا و آب آلوده اتفاق می افتد.نشانه ها احساس تهوع,از دست دادن اشتها و سردرد می باشد.

۱۵٫شیستوزومیازیس(بیلارزیازیس)

کرم هایی که توسط حلزون های آب شیرین که در آب های آلوده زندگی می کنند گسترش می یابند بیماری شیستوزومیازیس را بوجود می آورند.در هنگام شنا و شستشو در آب آلوده کرم ها پوست شما را سوراخ می کنند و با ورود به بدن سبب عفونت و آسیب به کبد,شش ها, روده ها و مثانه می شوند.

تخمین زده می شود که حدود ۲۰۰ میلیون نفر شیستوزومیازیس دارند که ۱۰ درصد آن ها از عوارض شدید رنج می برند.منابع آب کافی و مناسب و برحذر بودن از تماس با آب آلوده به میزان قابل تاملی در کاهش بیماری تاثیر گذار است.

۱۶٫تراخم(عفونت چشم)

این بیماری در فقدان بهداشت و بهسازی خوب و در نبود یا کمبود منابع آب ایمن و کافی گسترش می یابد.محتمل تر است که خانم ها و بچه ها تحت تاثیر قرار  بگیرند.تقریبا ۶ میلیون مبتلا به تراخم دچار کوری شده اند.مطالعات نشان می دهد که تامین منابع آب کافی و مناسب تا حد زیادی وفور بیماری را کم می کند.

۱۷٫ بیماری زردی

این بیماری که عامل آن باکتری leptospria می‌باشد در آب گل و لجن دیده می‌شود و می‌تواند حتی از پوست بدن نفوذ کند ازاین‌رو ورود باکتری مذکور به بدن نیازی به آب شرب آلوده ندارد بلکه شنا کردن در آب‌های آلوده باعث ورود آن به بدن می‌شود.

علاوه بر باکتری‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری در انسان و سایر موجودات ویروس‌ها می‌باشند. ویروس‌ها کوچک‌ترین ارگانیسم‌های بیماری‌زا هستند همه‌ی انواع آنها بیماری‌زا می‌باشند.

مهم‌ترین تفاوت باکتری‌ها با ویروس‌ها در این است که ویروس‌ها در محیط بیرون نمی­توانند زنده بمانند و در مقابل ضدعفونی‌کننده‌ها مقاومت بیشتری دارند.

برخی از ویروس‌ های مهم عباتند از:

۱٫ Polivirus علاوه بر عفونت‌های معده می‌توانند در غشا مغز، عفونت ایجاد کرده و باعث بروز بیماری مننژیت شوند.

۲٫Hepati virus علاوه بر مننژیت و عفونت‌های داخلی باعث تورم ریه در کودکان می‌شود.

۳٫COXSACKIVIRUS با ایجاد عفونت در کبد یرقان و زردی به وجود میاورد.

۴٫Echovirus باعث بروز بیماری‌های تنفسی و مننژیت می‌شود.

۵٫Adenovirus باعث بروز گریپ آنفولانزا و برونشیت می‌شود.

۶٫Diarrhe virus باعث عفونت معده و بروز اسهال می‌شود.

تمامی موارد ذکرشده در آب‌ ها ممکن است وجود داشته باشد

Leave a Reply

Your email address will not be published.